top of page
  • Yazarın fotoğrafıCoffee Hundert Ekibi

Ethiopia (Etiyopya) Djimmah Kahvesi Hakkında

Güncelleme tarihi: 18 Nis

Kahve tarihinin sıfır noktası olan Etiyopya'da yetişen Ethiopia Djimmah kahvesi; dengeli gövdesi, düşük asiditesi, büyüleyici narenciye ve damakta iz bırakan çikolata notalarıyla dünyanın dört bir yanındaki kahve tutkunları tarafından övgüler almakta. Güçlü ve köklü kültürü, lezzeti ve aroması ile klasik bir kahve arayışından çok daha fazlasını vadeden Ethiopia Djimmah kahvesine yakından bakalım.Etiyopya'da Kahvenin Tarihi


Kahve, Etiyopya’nın kültürel ögeleri arasında önemli bir unsurdur. Etiyopya, kahvenin kökenine ev sahipliği yapan bir ülke olarak kabul edilmektedir. Fakat kahvenin Etiyopya'ya nasıl geldiği konusunda farklı teoriler mevcuttur.


Bazı insanlar, kahvenin Etiyopya'da ilk kez Kızıldeniz'in kıyısında yaşayan Oromo kabilesinin kahve sohbetlerinde tükettiğine inanmaktadır. Bazıları ise kahvenin Etiyopya'ya Yemen'den getirildiğini savunur. Bu konuda yaygın görüş, 9. yüzyılda Etiyopya'nın Kaffa bölgesinde yaşamış Kaldi isimli bir keçi çobanının, kahve bitkisinin sürü üzerindeki enerji verici etkisini fark ettikten sonra keşfettiğidir.Bahçelerinde küçük alanlarda kahve fidanı ekerek kahve üretiminde başlayan Etiyopyalı köylüler, bu üretimi yıllar içinde büyük hacimlere ulaştırmış ve nihayetinde kahve, Etiyopya'da ticareti ve ekonomiyi çok önemli bir seviyeye getirmiştir. Tarihçiler her ne kadar kahvenin asıl kökeni hakkında tam olarak emin olamasalar da, kahvenin Etiyopya'da üretilmeye başlandıktan sonra ülkenin ekonomik büyümesinde ve gelişmesinde önemli rol oynaması, kahvenin Etiyopyalılar için öneminin bir göstergesidir.


Farklı rakım ve coğrafyalara sahip birçok bölgede yetişen Etiyopya kahveleri, kendi içinde de türlere ayrılmaktadır. Farklı koşullarda yetişen bu kahvelerin arasında lezzet açısından büyük bir çeşitlilik vardır. İşte başlıca Etiyopya kahve bölgeleri ve oralarda yetişen kahvelerin karakteristik özellikleri.


Etiyopya'da Yetişen Bazı Kahve Çeşitleri


  • Sidamo: Rift Vadisi'ndeki verimli yaylalarda geniş bir alan olan Sidamo, Etiyopya'da (Harrar ve Yirgacheffe ile birlikte) ticari markalı üç kahve bölgesinden biridir. Burada üretilen kahvenin yaklaşık %60'ının yıkanıp işlenmektedir. Sidamo kahveleri, zengin, tam gövdeli, canlı, keskin asitli, çiçek ve narenciye notalarıyla bilinir.

  • Yirgacheffe: Yirgacheffe, Sidamo bölgesinin bir parçasıdır. Burada üretilen kahvelerin çoğu yıkanmış olarak işlense de, üretim, doğal (kuru) işleme yöntemiyle de yapılabiliyor. Yirgacheffe kahvesi, aroma olarak farklı çiçeksi tonlara, yoğun ve karmaşık bir tada, çiçeksi, orta ila canlandırıcı asiditeye sahip, belirgin aromalı ve orta gövdeli bir kahve olarak karakterize edilebilir.

  • Harrar: Bu, Oromia bölgesindeki 1400 ila 2000 metre arasındaki yüksekliklerdeki küçük çiftliklerde yetiştirilen vahşi bir Arabica'dır. Genellikle doğal yöntemlerle işlenir. Harrar, yoğun aroması ve meyvemsi asitliği ile bilinir. Güçlü yaban mersini veya böğürtlen ipuçlarıyla zengin ve keskin olarak tanımlanır. Tipik olarak ağır gövdelidir ve sek kırmızı şaraba benzetilmiştir. Yoğunluğu sebebiyle espresso demlemelerinde tercih edilmektedir.

  • Limu: Bu kahve, Etiyopya'nın güneybatısında 1100 ila 1900 metre arasında yetişir. Nispeten düşük asitliğe sahip yıkanmış bir kahve, iyi dengelenmiş bir gövdeye ve hoş bir şekilde tatlı olan ve genellikle çiçek notalarına sahip belirgin bir baharatlı tada sahiptir.

  • Djimmah: Etiyopya'nın güneybatısındaki bu bölge, büyük bir kahve üreticisidir. 1400 ila 2100 metre rakımda yetişir. Bu bölgeden gelen kahvelerin, hasat sonrasında yıkandığında en iyi tat profiline ulaştığı bilinir. Çikolata ve narenciye notalarının yanı sıra, sarı erik ve kayısı, tropikal mango, ve hatta portakal kabuğunun bazı tatlı narenciye tatlarına sahiptir.Ethiopia Djimmah Kahvesinin Tadım Notları


Verimli toprakları ve kahve yetiştirmek için mükemmel iklimi ile tanınan Etiyopya'da üretilen Ethiopia Djimmah kahvesi, dünyanın en çok aranan kahvelerinden biridir. Djimmah kahvesini oluşturan çekirdekler, başka hiçbir kahvede bulunmayan eşsiz bir aromatik tatlara sahiptir. Dengeli gövde, düşük asidite ve çikolata & narenciye gibi renkli tadım notalarına sahip kahve arayışında olanlar için popüler bir seçimdir. Bu kahve genellikle yumuşak, pürüzsüz ve hoş bir tada sahip olarak tanımlanır ve acılık içermez. Uzun süre kalıcı aroması ile de bilinen Djimmah kahvesi, aynı zamanda düşük asitliği ve diğer tatlarla iyi uyum sağlamasıyla da bilinir.Filtre kahve ve espresso demlemelerinin yanı sıra, espresso bazlı içecekler olan latte, cappucino ve macchiato'larda sıklıkla kullanılır. Her yudumda heyecanlandıran bir kahve içimi peşindeyseniz Ethiopia Djimmah kahvesi mükemmel bir seçimdir.


Ethiopia Djimmah kahvesinin hazzını Arabica çekirdekleri ile yaşamaya ne dersiniz? Kahve tarihinin sıfır noktası olan Etiyopya’nın en verimli tarlarında yetişen Coffee Hundert Ethiopia Djimmah Filtre Kahve, büyüleyici misket limonu, kakao ve şarap notaları ile karakterize olup dengeli gövdesi ve hafif asiditesiyle kahveseverlere keyifli bir deneyim sunar.


%100 Arabica Coffee Hundert Ethiopia Djimmah Filtre Kahve ve Espresso’ya taze kavrum, sipariş üzerine öğütüm ve hızlı kargo avantajlarıyla, ekstra korumayla paketlenen kilitli ambalajıyla sahip olun.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page