top of page
  • Yazarın fotoğrafıCoffee Hundert Ekibi

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 18 Nis

Türk kahvesi coğrafyamızda yüzyıllardır var olan, Avrupa başta olmak üzere yurt dışı ülkelerinde de yaygın hâle gelen lezzetli bir içecektir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerine su eklenip karıştırıldıktan sonra cezvede pişirilmesiyle hazırlanır. Cezvenin bakır olması, demlenen Türk kahvesine kendine özgü bir tat ve bol köpük kazandırmaya yardımcı olur. Zengin geçmişine ve halk arasındaki yaygınlığına rağmen, kahveseverlerin birçoğu Türk kahvesinin sağlığa olan yararlarından haberdar değil. Türk kahvesinin faydalarından bazılarını ele aldık.


Türk Kahvesinin Faydaları:


  1. Sağlığınızı iyileştirir. Kahve bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerin erken yaşlanmasını ve kanser, kalp hastalığı, diyabet ve diğer hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olur. Türk kahvesindeki bileşenler ayrıca kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir. Türk kahvesi, birçok meyve, sebze ve elma ve üzüm gibi tahıllarda doğal olarak bulunan polifenoller içerir. Bu polifenollerin vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu ve ayrıca kalp hastalığı veya kanser gibi daha az hastalıkla daha uzun yaşamaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, düzenli olarak kahve içmenin özellikle kolon kanseri riskini %50 oranında azaltabileceğini bulmuştur.

  2. Antrenman performansını artırır. Türk kahvesinin içinde bulunan kafein size büyük bir enerji artışı sağlar ve vücudun kaslarımızdaki sınırlı karbonhidrat depoları yerine daha fazla yağ yakmasını sağlar. Egzersizden 30 dakika önce içildiğinde kahve performansınızı artırır ve daha uzun süre daha aktif hareket edebileceğinizi hissettirir. Bu sayede antrenmanınız sırasında daha fazla kalori yakacak ve daha hızlı kilo vereceksiniz. Herhangi bir fiziksel aktiviteden önce Türk kahvesi içmek, hem egzersiz sırasında hem de sonrasında yakılan daha yüksek kalorilerin yanı sıra aerobik enerji için yağ asitlerinin daha iyi kullanılmasını sağlayabilir.

  3. Yağ dokusunu parçalar. Kafeinin, yağ hücrelerine yağları parçalamalarını söyleyen doğrudan sinyaller gönderdiği kanıtlanmıştır. Yağın kullanılmadan önce parçalanması ve fiziksel eforla vücuttan atılması gerekir. Türk kahvesi aynı zamanda kandaki adrenalin seviyesini yükseltir ve bu da yağların parçalanmasına yardımcı olur. Kafeinin çoğu kilo verme takviyesinde ve diyet hapında temel bir bileşen olmasının nedeni budur; zira Türk kahvesinde bulunan klorojenik asit, vücudunuzu yağları daha verimli bir şekilde parçalamaya teşvik eder, bu da daha hızlı kilo vermeniz anlamına gelir. Türk kahvesinde bulunan kafein, sindirim sırasında yağın parçalanmasına yardımcı olan bir enzim olan lipazı arttırır. Kahveyi harika bir yağ yakma tekniği yapan, birlikte çalışan kafein ve klorojenik asidin sinerjik kombinasyonudur.

  4. Ödemi azaltır. Su tutma (veya ödem), vücudunuzun sıvıları tutmasının neden olduğu şişliktir. Vücudunuz kafeini depolayamaz, bu da kahve içtikten altı saat sonraya kadar kafeinin artan idrar çıkışı yoluyla atıldığı anlamına gelir. Vücuttan bu artan sıvı çıkışı, idrar söktürücü etkisi nedeniyle su tutulmasını hafifletmeye yardımcı olur.

  5. Diyabete iyi gelir. Son araştırmalar, kahvenin tip 2 diyabet tedavisinde faydalı olabileceğini göstermiştir. Kahvede bulunan kafein, merkezi sinir sistemini uyarır ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olan bir hormon olan pankreastan insülin salınımına yardımcı olur. Bununla birlikte, çok fazla kahve içmek idrara çıkmanın artmasına (diüretik etki) yol açabilir, bu da dehidrasyona neden olabilir, bu nedenle egzersizden önce veya egzersiz sırasında içiyorsanız kahve veya çayın yanında su içmeniz önerilir.Sonuç olarak, Türk kahvesinin performans artırıcı, kilo vermeye yardımcı, ve diyabeti önleyici özellikleri vardır. Türk kahvesinin her ne kadar sağlığa birçok faydası olsa da aşırı kafein tüketimi uyku sorunları, mide zarında tahriş ve dehidrasyon gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile doğru miktarda Türk kahvesi tüketimi, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


Fındık, çikolata ve karamel tadım notalarına sahip Coffee Hundert Türk Kahvesi, kremalı gövdesi ve zarif parlaklığıyla birlikte, geleneksel kahve keyfinizi bir adım öteye taşıyacak nitelikte zengin aromalı ve bol köpüklü oluşuyla damakta enfes bir tat bırakır.%100 Arabica Coffee Hundert Türk Kahvesi'ne taze kavrum, sipariş üzerine öğütüm ve hızlı kargo avantajlarıyla, ekstra korumayla paketlenen kilitli ambalajıyla sahip olun.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page